Miért fontos az Omega-6 és az Omega-3 egyensúlya
Az Omega-6 és az Omega-3 aránya a hosszú távú egészség bizonyított markerévé vált.
A modern étrend túl sok omega-6 olajat tartalmaz az omega-3 olajhoz képest.
Az omega 6 olajak magas szintje az omega 3 olajok kiegyensúlyozó hatása nélkül pontosan azoknak a betegségeknek a kialakulását segíti elő, amelyeket megelőzni volt hivatott.
Ide tartozik a szívbetegség, az allergia, az asztma, az autoimmun rendellenességek, a túlsúlyosság, a cukorbetegség és a depresszió, sőt a rák is.
Egy fontos, 1997-ben Japánban végzett kutatás arról számol be, hogy Japán történetében most először kezdett nőni ezeknek a betegségeknek a száma, ahogy az emberek elkezdték nyugati mintára átalakítani az étrendjüket, és több omega-6 olajat fogyasztanak.
Az 1960-as évek elején a tudósok rájöttek, hogy egy hormonszerű vegyületet, a prosztaglandint, mely az egyik legfontosabb ismert biológiai anyag, a test egyedül az omega-3 és az omega-6 zsírsavakból képes előállítani. Ezen alapvető zsírsavak mindkét családja szükséges ahhoz, egész testünkre kiterjedő szabályozórendszer működhessen. Az omega-3 és omega-6 olajokból előállított prosztaglandino-kat és a hozzájuk tartozó molekulákat összefoglaló néven „eicosanoidok”-nak nevezzük. Az eicosanoid ugyanolyan fontosnak bizonyult, mint például az inzulin hormon, melyet a hasnyálmirigy állít elő. Az inzulin azonban a vérben kering, míg az eicosanoidok abban a sejtben vagy szövetben fejtik ki hatásukat, amelyben létrejönnek.
A tudomány rájött, hogy az alapvető zsírsavak miért olyan alapvetők, a belőlük előállított eicosanoidok mindenből kiveszik a részüket, hiszen minden szervrendszerre hatással vannak.
A prosztaglandinoknak (eicosanoidoknak) lehetnek jó és rossz hatásai is. A rossz hatások akkor lépnek fel, ha egy bizonyos eicosanoidból túl sok termelődik. Potenciálisan legkárosabb anyagok sejtjeinkben az arachidonissavból (AS), azaz egy omega-6 zsírsavból termelődnek.
A grönlandi eszkimókkal kapcsolatos felfedezés egy csapásra megváltoztatott mindent. Világszerte kezdtek pénzt áldozni az omega-3 olajok és a szív kutatásának finanszírozására. Az orvosi világ nagy izgalommal várta az eredményeket, melyek hamar megjelentek a mérvadó folyóiratokban, így történt, hogy az omega-3 olajok végre lefékezhették az omega-6 olajokból átalakuló, az erek károsodásáért felelős eicosanoidok túltermelődését.
A természet nyilvánvalóan úgy rendezte, hogy mindkét zsírsavcsaládra szükségünk legyen.
Egyensúly, erről szól az egész, és éppen ez az, ami sok ember étrendjéből hiányzik.
Mivel a két zsírsavcsalád aránya létfontosságú, minél több omega-6 olajat fogyasztunk, annál több omega-3 olajra van szükségünk. Ha nem fogyasztunk elég omega-3 olajat, a magas omega-6 fogyasztás kétszeresen is visszaüt.